Elżbieta Cherezińska w Zagórzu

Długo oczekiwana przez czytelników Elżbieta Cherezińska, autorka bestsellerowych powieści historycznych, gościła u nas we wtorek 16 października. Sala kameralna domu kultury wypełniona była po brzegi wielbicielami jej twórczości. Mieliśmy okazję przekonać się, że nie tylko ciekawie i porywająco pisze swoje historie, ale także wspaniale i zajmująco opowiada o tym, jak powstawały. Wiele zachwytów nad twórczością autorki padło ze strony czytelników. Nie brakło również pytań o ulubione tytuły, bohaterów i sposób tworzenia powieści, budowanie tak świetnie wykreowanych postaci. Inspirującym tematem okazały się także postaci kobiece odgrywające w książkach Elżbiety Cherezińskiej bardzo znaczącą rolę, wątki fantastyczne i ich rola w fabule, a także wiele innych wątków. Całe spotkanie profesjonalnie poprowadziła pani Joanna Kułakowska-Lis. Na koniec były oczywiście podziękowania i autografy, po które ustawiła się niemała kolejka. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej na naszym profilu Facebookowym  „Biblioteka w Zagórzu” i stronie internetowej.

T.Z.

„Trzeba za pomocą słów zrobić zdjęcie bohaterowi”

Książki Elżbiety Cherezińskiej to nowa odsłona polskiej powieści historycznej. Autorka słusznie nie przepada za porównaniami do Sienkiewicza czy G.G. Martina, autora cyklu Pieśni lodu i ognia, na którego podstawie nakręcono bijący rekordy popularności serial Gra o tron. Cherezińska jest oryginalna i ma własny pomysł na to, jak w fascynujący i porywający sposób pisać o historii. Konstruuje nieszablonowych bohaterów, których obdarza charakterem, namiętnościami, sprawia, że ożywają w materii powieści i stają się bliscy czytelnikowi. Doskonale nakreślona saga Północna droga przenosi nas w świat wikingów, pełen emocji i walki, ale też miłości. Trylogia o odradzającym się po okresie rozbicia dzielnicowego królestwie polskim (Korona śniegu i krwiNiewidzialna koronaPłomienna korona) to wielowątkowa opowieść, wypełniona postaciami historycznymi i fikcyjnymi, bogactwem historycznych wydarzeń przyprawionych motywami rodem z literatury fantasy. Królowie i książęta, ambitne władczynie i żony władców, rycerze, słowiańska mitologia tworzą barwną tkaninę w której z rosnącym zainteresowaniem śledzimy poszczególne nici i wątki, stajemy się widzami w wykreowanym przez pisarkę teatrze (w końcu Elżbieta Cherezińska jest z wykształcenia teatrologiem). Doskonale budowany koloryt epoki, mnóstwo szczegółów, detale, drobiazgi, które autorka zawsze starannie sprawdza i przygotowuje, korzystając też, jak nam opowiadała z porad specjalistów, wszystko to sprawia, że ten świat ożywa w naszej wyobraźni. Bohaterką dwóch powieści (HardaKrólowa) uczyniła Elżbieta Cherezińska siostrę Bolesława Chrobrego, Świętosławę, łącząc świat Piastów i losy skandynawskich królestw. Do czasów pierwszego polskiego króla, a konkretnie do wydarzeń związanych ze zjazdem gnieźnieńskim odnosi się też Gra w kości. Są jeszcze dwie pozycje dotyczące okresu drugiej wojny światowej – druga książka Cherezińskiej (pierwsza to literacka biografia Szewacha Weissa, byłego ambasadora Izraela w Polsce) Byłam sekretarką Rumkowskiego, na podstawie pamiętników Etki Daum, oraz Legion – powieść o losach Brygady Świętokrzyskiej.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne historie.

J.K.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

Więcej zdjęc w galerii: