Licznik:

Dzisiaj: 344

Razem: 6635213

Warsztaty z Katarzyną Skolimowską

Katarzyna Skolimowska – nauczycielka języka polskiego, wychowawca, dziennikarka „Sygnału”, współautorka dwóch książek Wychowanie do osobistego rozwoju, zaadresowanych zarówno do dorosłych jak i młodzieży, jedna spośród wielu nauczycieli niepokornych, ciekawych, odważnych, dla której w szkole dziecko stanowi najwyższą wartość. O czym mówiła? O umiejętnościach miękkich, takich jak asertywność, delegowanie zadań, autoprezentacja, wyszukiwanie danych, empatia, świadomość swoich mocnych stron, dzięki którym młodzi będę wiedzieli, jak znaleźć pracę marzeń, jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej, jak się zaaklimatyzować w pracy. Co więcej! Będą wiedzieli, jak tę pracę utrzymać, w jakim kierunku chcą iść i będą potrafili samodzielnie zadbać o swoją zawodową przyszłość

Wszyscy nauczyciele z gminy Zagórz i powiatu sanockiego uczestniczący w warsztatach udowodnili, że są poszukiwaczami jak najlepszych rozwiązań, które na co dzień można wykorzystać w pracy wychowawczej. Zdają sobie sprawę, że wiedza zdobyta nawet kilka lat temu dezaktualizuje się. Dzieci i młodzież mają coraz większe wymagania i oczekiwania, a my, nauczyciele, musimy być dla nich wsparciem, pomocą, autorytetem. Każdy mądry, świadomy, twórczy pedagog szuka nowych rozwiązań w pracy z uczniami. Prowadząca warsztaty uświadamiała wychowawcom, że powinni wspomóc młodych ludzi w rozwijaniu samodzielności i użytecznej wiedzy, która pozwoli poradzić im sobie w życiu, a nie tylko w szkole.

Misją projektu „Wychowanie do Osobistego Rozwoju” jest szerzenie idei rozwoju osobistego wśród uczniów. Logo projektu to diament ukazany z lotu ptaka. Autorka przekonała nas na nowo do prawdy, którą wszyscy znamy, że każdy uczeń ma szansę stać się diamentem. Jeśli wyposażymy go w potrzebne ku temu umiejętności, jego marzenia staną się rzeczywistością.

Katarzyna Skolimowska jest również autorką bloga Inspiracje dla szkoły, w którym, poza artykułami, można znaleźć: scenariusze lekcji wychowawczych, scenariusze lekcji języka polskiego, karty pracy, pomysły na promocję czytelnictwa w szkole, scenariusze teatralne, wywiady z ciekawymi nauczycielami, a także pomysły na zajęcia dla najmłodszych. Na swoim blogu mocno akcentuje neurodydaktykę, dietę zdrową dla mózgu, fitness dla mózgu, przestrzega przed bezrefleksyjnym stosowaniem nowoczesnych technologii i promuje edukację przez czytanie. Jest zdania, że kształtowanie umiejętności miękkich powinno wieść prym w każdej szkole.

Wszyscy nauczyciele, którzy zdecydowali się wziąć udział w szkoleniu, wyszli zadowoleni i usatysfakcjonowani. Jednogłośnie zadecydowali, że czekają na kolejne spotkania, bo napawają one optymizmem i nadzieją na szybkie zmiany w szkolnictwie.

Wielkie słowa podziękowania kierujemy do pani Anicety Brągiel Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagórzu, która zdecydowała się wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom nauczycieli. Umiejętność słuchania czytelników i zrozumienie dla ich potrzeb pozwoliło na spotkanie nauczycieli z współautorką nowego nurtu w polskiej szkole.

Więcej zdjęć w galerii: