Licznik:

Dzisiaj: 72

Razem: 7023137

LEON CHRAPKO - ARTYSTA STĄD - WSPOMNIENIE

           Bardzo późno dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci malarza, poety i prozaika Pana Leona Chrapko. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że Pan Leon urodził się w Zagórzu w 1937 roku. Tutaj skończył szkołę podstawową a potem myślę, że jego losy mogłyby posłużyć za scenariusz na film. Po szkole podstawowej wyjechał do Gdańska aby kontynuować naukę w szkole budownictwa okrętowego. Po jej ukończeniu nie mógł kontynuować nauki z powodu posiadania rodziny za granicą. Pozostał jednak na wybrzeżu gdzie na skromne życie zarabiał wykonując rysunki dla turystów. Tam dostrzegł go profesor malarstwa z Wilna Jarosław Trzebiatowski u którego potem przez cztery lata studiował malarstwo.

            Wrócił w rodzinne strony gdzie imał się różnych prac. Był maszynistą, pracował w administracji państwowej, prowadził prywatną galerię sztuki, dom wycieczkowy, był nauczycielem plastyki. Za początek jego kariery artystycznej uważa się rok 1964, kiedy to w Sanockim Domu Kultury zorganizowano mu pierwszą indywidualną wystawę malarstwa.

            W naszej Bibliotece Leon Chrapko gościł trzy razy.

Po raz pierwszy 3 października 2009 roku miał wystawę malarstwa, którą uświetnił obchody 60-lecia        Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagórzu. Tematem drugiego spotkania, które odbyło się w mroźny          i śnieżny dzień 12 grudnia 2012 roku była najnowsza książka Po drugiej stronie milczenia. Natomiast po raz trzeci gościł z okazji swojego jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.

Zmarł 16 grudnia 2021 roku. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, którego część w postaci rękopisów powieści, utworów poetyckich i pamiętników mamy w posiadaniu, dzięki któremu będzie zawsze        w naszej pamięci.