Licznik:

Dzisiaj: 271

Razem: 6950418

IKONA RODZI IKONĘ

11 września 2022 r. w Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu odbył się wernisaż wystawy IKONA RODZI IKONĘ. Dodatkową okazją do spotkania było również posumowanie projektu pod nazwą IKONA RODZI IKONĘ – warsztaty malowania ikon, który realizowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu.

Projekt skierowaliśmy  do mieszkańców miasta i gminy Zagórz, do którego zgłosiło się 16 osób. Przez trzy kolejne weekendy sierpnia uczestnicy zdobywali wiedzę i umiejętności potrzebne do stworzenia i namalowania ikony. Zapoznali się z techniką temperową, uczyli się samodzielnego przygotowania farb z suchych pigmentów, poznali elementy pozłotnictwa, a każda z prac została namalowana na podobraziu.

Do współpracy przy realizacji projektu zaprosiliśmy ikonopisarkę panią Jadwigę Denisiuk, która w swojej pracowni VERAIKON w Cisnej wraz ze współpracownikami wykonuje kopie średniowiecznych ikon ruskich, greckich, gotyckich malarstwa tablicowego oraz ikon współczesnych. Jej prace zdobią kościoły i cerkwie w kraju i za granicą. Tej trudnej sztuki ikonopisarskiej naucza innych na warsztatach.

Warsztaty udało się zrealizować dzięki pozyskanym środkom. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Warsztaty odbyły się również dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz pana Ernesta Nowaka, który zapewnił środki na wkład własny do projektu. Pozyskaliśmy kwotę  16 tys. złotych, a sam projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Podczas spotkania zaproszeni goście mieli okazję również wysłuchać obszernego wykładu ks. Adama Wojnarowskiego – dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu – Ikona jej pochodzenie i symbolika.

W drugiej części spotkania uczestnicy warsztatów z dumą prezentowali przed tak dużą publicznością swoje prace-ikony. Zwieńczeniem spotkania był koncert muzyki Karpat w wykonaniu pana Juliusza Pałasiewicza.

    

 

Więcej zdjęć w galerii :