Licznik:

Dzisiaj: 117

Razem: 7122076

Spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską

We wtorek 19 września 2023 r. w zagórskiej bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zostało zorganizowane spotkanie autorskie z panią Sabiną Jakubowską autorką książki "Akuszerki". Pani Sabina od lat jako certyfikowana doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia jest archeologiem, fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Zadebiutowała powieścią dla młodzieży "Dom na wschodniej", za którą otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. Spotkanie poprowadziła pani dr Joanna Kułkowska-Lis.

„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

„Akuszerki” 

Zima 1885 roku, podkrakowska wieś. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka.


W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Na początku jest zagubiona, lecz wkrótce zyskuje pewność siebie. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.

Serdecznie dziękujemy za wspaniały i inspirujący wieczór. 

Więcej zdjęć w galerii: